Mikor veszélyes a kéz zsibbadás?

Mikor veszélyes a kéz zsibbadás?Mikor veszélyes a kéz zsibbadás?

Mikor veszélyes a kéz zsibbadás?

A megmagyarázhatatlan kézzsibbadás riasztó tünet lehet, hiszen a legsúlyosabb esetekben sérvre is utalhat, de legtöbbször nem kell aggódnunk a zsibbadáskor, főképp, ha ez az egyetlen tünet.

A kézzsibbadás lehet akár az alvási pozícióból adódó idegösszenyomódás eredménye is. Azonban, ha a zsibbadást más tünet is kíséri mindenképpen érdemes orvoshoz fordulnunk. Idegösszenyomódás ugyanis akkor következik be, amikor valami extra nyomást gyakorol egy idegre.

Ha zsibbad a kezünk, az valószínűleg az ulnaris, a radiális vagy a középső ideg összenyomódása miatt van. Ezen idegek mindegyike a nyakánál kezdődik. Lefutnak a karon és a kézen keresztül.

Az ulnaris ideg segíti az alkar izmait, amelyek lehetővé teszik a dolgok megfogását. Az ulnaris ideg felelős a zsibbadásért, fájdalomért vagy sokkért is, amelyet akkor érezhetünk, amikor megütjük a könyökünket. Az ulnáris ideg kompressziója általában a könyökünkre vagy a csuklónkra nehezedő túlzott nyomás eredménye.

Például, ha befelé görbített karral alszunk, zsibbadást érezhetünk:

  • a kisujj és a gyűrűsujj között
  • tenyerünk kis- és gyűrűsujj alatti részében
  • a kezünk hátuljában

Az ulnaris ideg folyamatos kompressziója hozzájárulhat a cubitalis alagút szindróma kialakulásához. Ha fájdalom vagy gyengeség kezdi kísérni a zsibbadást, kérjünk időpontot orvoshoz. Kevésbé súlyos esetekben valamilyen gyógyászati segédeszköz és gyógytorna kiírása elég a probléma kezeléséhez. De vannak esetek, amikor ez már kevés az egészség megőrzéséhez.

A középső ideg szabályozza a mutató- és középső ujjak izmait és érzéseit. Felelős továbbá a gyűrűsujj és a tenyér felőli hüvelykujj izmaiért és érzéseiért. A középső ideg összenyomódása a könyökünknél vagy a csuklónkban is előfordul, így a magzati pozícióban való összegömbölyödés zsibbadást okozhat:

  • a hüvelykujj elülső (tenyér) oldalán, a mutató, a középső és a gyűrűsujj felé
  • a hüvelykujj töve körül a tenyér oldalán
  • a csukló középső idegének folyamatos összenyomódása hozzájárulhat a kéztőalagút szindrómához, bár az alvási pozíció általában nem okozza önmagában.

A kezek zsibbadását tehát nem javasolt más mozgásszervektől különállóan értelmezni, a zsibbadással összekötve könnyen utalhat porckorongsérv vagy más típusú sérvi megbetegedésre.