A szervószivattyú egy alapvető alkatrésze a modern autóknak, ám sokan nem ismerik igazán ennek a kis szerkezetnek a fontosságát és a működését. A szervószivattyú az autó kormányrendszerének része és segít abban, hogy könnyedén tudjuk irányítani a járművünket anélkül, hogy komolyabb erőkifejtésre lenne szükség. Ebben a bejegyzésben közelebbről megvizsgáljuk a szervószivattyúk világát, érintve az automata rendszereket, a motorral való kapcsolatukat, valamint azt is, hogy miért lehet szükséges egy-egy alkatrész felújítása.
Hogyan működik a szervószivattyú és miért fontos?
A szervószivattyú szerepe az autó kormányrendszerében elengedhetetlen. Ez az eszköz felelős azért, hogy hidraulikus nyomást biztosítson a kormányrendszer számára. Amikor elfordítjuk a kormányt a szervószivattyú olajat pumpál a rendszerbe ami megkönnyíti számunkra az irányítást. Az elektromos szervószivattyúk modern változatai már nem igényelnek közvetlen mechanikai kapcsolatot a motorral, így hatékonyabbak és kevesebb karbantartást igényelnek.
Az elektromos szervószivattyú különösen előnyös lehet azok számára, akik szeretnék csökkenteni autójuk karbantartási költségeit. A hagyományos hidraulikus rendszerekkel ellentétben ezek a szerkezetek kevesebb mozgó alkatrészből állnak, így kisebb az esélye annak, hogy meghibásodnak. Ráadásul ezek a rendszerek kevésbé terhelik meg a motort és így üzemanyag takarékosabbá tehetik az autónkat.
A szerszámok használata elengedhetetlen, ha bármilyen javításra vagy karbantartásra van szükségünk. Ha például egy Audi gépjárműnél kell cserélnünk vagy felújítanunk a szervószivattyút, akkor mindenképpen rendelkezésünkre kell állnia néhány alapvető szerszámnak. A lefejtett szervóolajat mindenképp cseréljük, ne töltsük vissza a fémalkatrészekkel szennyezett olajat a rendszerbe. Természetesen fontos figyelni arra is, hogy mindig megfelelően rögzíteni tudjuk az új alkatrészt. Sok garanciálisnak tűnő olajfolyás hátterében ez áll.
A szervószivattyúk fajtái és azoknak az előnyei
Két fő típusa van a szervószivattyúknak, hidraulikus és elektromos. A hidraulikus rendszerűek általában olcsóbbak és egyszerűbbek szerkezetileg. Ezeket régóta használják az autóiparban, de ma már sok gyártó áttért az elektromos változatokra. Az elektromos szervószivattyúk egyik legnagyobb előnye az energiahatékonyságuk. Mivel közvetlenül az akkumulátorból nyerik az energiát, nincsenek közvetett veszteségek úgy, mint amikor mechanikai úton hajtja őket valami más alkatrész.
Az automata rendszerekkel szerelt járművek esetében is találkozunk elektromos szervórendszerekkel. Például a parkoló asszisztens, az ESP funkció aktív kapcsolatban van a szervókormánnyal, annak működésébe beavatkozhat. Az ilyen típusú rendszerekben szervókormányok gyakran finomabb vezetési élményt is biztosítanak számunkra.
Amikor a fenti funkciók vagy akár az ABS lép működésbe az autónkon, különösen fontos lehet számunkra egy megbízható szervo rendszer jelenléte. Rossz látási viszonyok esetén, pl. ködös időben, a rosszul működő vagy meghibásodott rendszer kiemelt biztonsági kockázatot jelenthet vezetés közben.
Mikor van szükség a felújításra?
A felújítás kérdése gyakran merül fel a régebbi autók tulajdonosai körében. Egy jól karbantartott jármű esetében is előfordulhat idővel kopás vagy más típusú meghibásodás. Ilyenkor merül fel annak a szükségessége, hogy bizonyos alkatrészeket, például magát a szerkezetet felújítsunk vagy akár ki is cseréljünk teljesen új darabokra.
Amennyiben úgy érezzük, hogy nehezebbé válik tekerni a kormányt, vagy furcsa hangokat hallunk miközben fordulunk, nem árt ellenőrizni ezt a részleget. Sokszor elegendő lehet némi tisztítás, vagy folyadék pótlása és máris zökkenőmentesen fog működni a rendszerünk. Vannak persze helyzetek, amikor tényleges csere válik indokolttá. Ilyenkor mindenképp javasolt szakember segítségét kérni. Nem csak azért, mert speciális tudást igényelhet maga a folyamat, de biztonságilag sem ajánlatos laikusként belevágni.